Zelené budovy sú symbolom udržateľnosti v stavebníctve

Zelené budovy sú symbolom udržateľnosti v stavebníctve

Strechy s vysadenými stromami, machové steny v interiéroch či vystrihané trávniky a záhony kvetov v okolí. S fenoménom zelených budov sa stretol už pravdepodobne každý, príkladom je nová autobusová stanica či administratívna veža futbalového štadióna v hlavnom meste. Nezaostávajú ani iné slovenské regióny a mestá. Aj v Žiline či Košiciach majú niekoľko takýchto projektov, v Demänovskej doline na Liptove vzniká celý ekologický rezort.

Obklopiť stavbu zeleňou a priniesť do interiéru izbové kvetiny však nestačí. Zelené budovy spĺňajú omnoho viac kritérií. Nemusia vždy nutne vyrásť ako novostavby, viaceré projekty počítajú s prestavbou starších budov, vždy však za ekologických princípov už od prvej čiarky v projektovom pláne. Dôležitý je každý krok – od výberu správneho pozemku, cez použité materiály až po likvidáciu. To, čo vo svete áut predstavujú elektromobily, v stavebníctve a architektúre ponúkajú zelené budovy. Budúcnosť s ohľadom na prírodu a planétu.

Ak nejakú podobnú stavbu uvidíte uprostred priemyselnej štvrte plnej betónu, možno sa len pousmejete a napadne vám, že tie tri stromy a dvadsať narcisov uprostred sivého špinavého mesta asi nezachráni nikoho. Vystrihané trávniky môžu prinášať dôvod na iróniu. Aká príroda? Všetko prísne udržiavané, presne do takej miery, ako sa to človeku hodí. Netreba však zabúdať na to, že priniesť prírodu do mesta nemusí byť také jednoduché. A stále je to len začiatok. Aj prvé drobné kroky sú kroky.

Práve tento typ stavieb pomáha na ceste k cieľu, ktoré si spolu s ďalšími európskymi krajinami stanovilo aj Slovensko – dosiahnuť celkovú uhlíkovú neutralitu do roku 2050.  Viaceré organizácie upozorňujú, že práve budovy patria medzi najväčších spotrebiteľov energie v Európe. A to je problém, ktorý zelené budovy vedia vyriešiť.