Za plyn si v roku 2022 priplatíme, môžu to byť až stovky eur

Za plyn si v roku 2022 priplatíme, môžu to byť až stovky eur

Všimli ste si už aj vy postupné zvyšovanie cien za plyn? Váš účet ovplyvňuje najmä účel využitia plynu. Pomáha vám s varením, ohrevom vody či kúrením? Zaplatíte viac, ako doteraz.

Najmä pre obyvateľov bytových domov, ktorí kúria s pomocou vlastnej kotolne, môže predstavovať zdražovanie plynu existenčné problémy. „Bytovky s vlastnou kotolňou sú z pohľadu plynární firemnými zákazníkmi,“ vysvetľuje Združenie pre lepšiu správu bytových domov. „Nespadajú pod cenovú kategóriu odberateľov samostatných domácností a nemajú tak nárok na regulované ceny plynu.“

Iné zariadenie panelákov s kotolňami

V takýchto bytových domoch, ktoré majú vlastné kotolne, býva pritom takmer polovica obyvateľov Slovenska. Veľkú časť z nich tvoria práve seniori, ktorý po poslednom zdražovaní môžu na plyn minúť aj viac ako polovicu dôchodku.

Problém zdražovania má niekoľko riešení. Jedným z nich je zmena pravidiel práve pre bytové domy s vlastnou kotolňou a ich zaradenie do cenovej kategórie domácnosti. Druhou možnosťou je zmena zákona, ktorá by mohla priniesť rozšírenie regulácie aj na bytové domy. Európska komisia v súvislosti s týmto hovorí aj o reforme trhu s plynom a prechode na ekologické palivá.

Zdroj: ZLSBD