Vybrať si pevnú či nastaviteľnú úrokovú sadzbu?

Vybrať si pevnú či nastaviteľnú úrokovú sadzbu?

Význam slova hypotéka pozná zrejme každý, vedeli by ste však vysvetliť, aký je rozdiel medzi pevnou a nastaviteľnou úrokovou sadzbou? Pritom je veľmi dôležité poznať všetky odlišnosti, výhody aj nevýhody predtým, ako sa pre jednu z nich rozhodnete. Poďme sa teraz podrobnejšie pozrieť na všetky fakty, ktoré by ste mali o jednotlivých typoch hypoték poznať.

Hypotéka s fixnou úrokovou sadzbou

Ako vyplýva už z názvu, v tomto prípade je úroková sadzba pevne stanovená a počas celého trvania úveru sa nezmení. Napriek tomu, že úroky sa štandardne líšia každý mesiac od platby k platbe, celková suma zostáva rovnaká, čo je výhodné z hľadiska plánovania rozpočtu.

Hlavnou výhodou tohto typu hypotéky je ochrana vlastníka pred náhlym a potenciálne veľkým nárastom mesačných splátok v prípade, že sa úrokové sadzby zvýšia. Ide tiež o ľahko pochopiteľný druh úverov, ktorých podmienky sa pri jednotlivých poskytovateľoch líšia len minimálne. Ako nevýhodu môžeme vnímať fakt, že keď sú úrokové sadzby vysoko, platby sú menej dostupné.

Hypotéka s nastaviteľnou úrokovou sadzbou

V prípade hypotéky s nastaviteľnou úrokovou sadzbou táto hodnota nie je fixná. Počiatočná úroková sadzba sa stanoví podľa trhovej sadzby porovnateľných úverov, ktoré majú pevnú úrokovú sadzbu. Následne sa táto hodnota s plynutím času zvyšuje alebo znižuje. Ide o komplikovanejší typ hypotéky ako pri fixnej úrokovej sadzbe.

Hneď na začiatku sa stanoví pevné časové obdobie, počas ktorého bude úroková sadzba konštantná a po ktorej sa sadzba upraví podľa vopred dohodnutej frekvencie. Toto obdobie sa líši od hypotéky k hypotéke - môže to byť mesiac, ale aj desať rokov. Vo všeobecnosti však platí, že kratšie adaptačné obdobie prináša nižšie počiatočné úrokové sadzby. Po skončení tohto obdobia sa pôžička takpovediac resetuje - na základe aktuálnej situácie na trhu sa stanoví nová úroková sadzba, ktorá bude platiť počas ďalšieho stanoveného obdobia.

Najväčšou výhodou hypoték s nastaviteľnou úrokovou sadzbou je fakt, že sú v konečnom dôsledku lacnejšie ako tie s fixnou sadzbou. Pôsobia atraktívne aj vďaka tomu, že vďaka nízkym počiatočným splátkam umožňujú dlžníkom získať vyšší úver a využívať nižšie úrokové sadzby a platby.

Ktorú si mám vybrať?

Predtým, ako sa rozhodnete pre jeden z vyššie vysvetlených typov hypoték, by ste si mali zvážiť všetky osobné faktory (ako sú príjmy či ročná miera nákladov) i ekonomickú realitu trhu. Popremýšľajte, akú veľkú splátku hypotéky si môžete dovoliť a či by pre vás nebol problém, ak úrokové sadzby stúpnu. Preskúmajte tiež aktuálne trendy na trhu, najmä akým smerom sa uberajú úrokové sadzby. Po zvážení všetkých potrebných faktorov sa určite budete vedieť rozhodnúť správne.

Prečítajte si aj niekoľko zaujímavých faktov o hypotékach.

Zdroj: Investopedia.com