Viete si vypočítať percentuálnu ročnú mieru nákladov? Pomôže nová kalkulačka

Viete si vypočítať percentuálnu ročnú mieru nákladov? Pomôže nová kalkulačka

Vedeli by ste, ako si jednoducho vypočítať celkové náklady, ktoré sa spájajú s poskytnutím úveru, teda koľko vás bude ročne stáť úver? Národná banka Slovenska prichádza s novinkou - dostupnou online kalkulačkou RPMN.

Čo je RPMN?

Pýtate sa, čo je to vlastne ročná percentuálna miera nákladov? Ide o číslo vyjadrujúce skutočnú sumu spotrebiteľského úveru. Jednoducho povedané, táto cena vám prezradí, koľko za rok zaplatíte, ak si vezmete úver. Predstavuje akýsi základný ukazovateľ výhodnosti úveru od rôznych bánk a inštitúcií. Zahŕňa v sebe úrokovú mieru, poplatok za vybavenie účtu či poistenie úveru.

Čím nižšie, tým lepšie

Náročné výpočty aj množstvo nejasností a nesprávnych interpretácií zákonov. Zo štatistík vyplýva, že mnoho ľudí má problém vypočítať správnu hodnotu RPMN. Riešením je univerzálna, verejne dostupná kalkulačka, ktorá pri výpočte berie ohľad na všetky pravidlá a predpoklady. Na slovenskom trhu je absolútnou novinkou.

Ako to funguje? Jednoducho otvoríte kalkulačku a vpíšete údaje z úverovej zmluvy alebo dokumentov, ktoré sú jej súčasťou. Nová aplikácia je určená pre laikov i odborníkov a vypočíta bezúčelové i viazané spotrebiteľské úvery.  Pri výpočtoch pritom nezabúdajte na najzákladnejšie pravidlo: čím je hodnota RPMN nižšia, tým je pre spotrebiteľa úver výhodnejší.

Zdroj: NBS