Prečo je nehnuteľnosť dobrá investícia

Prečo je nehnuteľnosť dobrá investícia

Zamysleli ste sa niekedy  nad tým, že kúpa a vlastníctvo nehnuteľnosti môže byť vlastne zaujímavou,  lukratívnou a výhodnou investičnou stratégiou? Na rozdiel od investície napríklad do fondov, dlhopisov či akcií pritom môžete využiť takzvaný pákový efekt - časť zaplatíte hneď, druhú časť s pomocou hypotéky či úveru neskôr.

Prečo investovať do nehnuteľností?

Kúpa a následný prenájom či predaj nehnuteľnosti sú skvelým spôsobom investovania. Tu je hneď niekoľko dôvodov, prečo sa to oplatí.

  • Stály, relatívne pasívny príjem
  • Zvýšenie mesačného príjmu
  • Vysoká návratnosť
  • Nehnuteľnosti držia hodnotu
  • Daňové výhody
  • Ochrana pred infláciou

Je to výhodné, však? Poďme sa teraz podrobnejšie pozrieť na 4 spôsoby, ako môžete ako investor zarábať na nehnuteľnostiach.

1. Prenájom nehnuteľnosti

Ak vlastníte dom či byt, v ktorom aktuálne nebývate, nie je nič lepšie, ako ho prenajať. Práve pre jednotlivcov, ktorý vlastnia viac nehnuteľností, majú zručnosti v rôznych oblastiach renovácií a nemajú problém s trpezlivosťou pri riadení nájomníkov, je prenájom skvelá možnosť, ako zarobiť. Nezabúdajte však na to, že táto možnosť vyžaduje vyšší počiatočný kapitál a je potrebné počítať aj s voľnými mesiacmi, keď bude nehnuteľnosť neobývaná.

Medzi výhody prenájmu patrí relatívne pravidelný stály príjem, maximalizovanie kapitálu pomocou už spomínaného pákového efektu aj udržiavanie hodnoty nehnuteľnosti. Musíte však počítať aj s prípadným poškodením majetku nájomníkmi či s časťami roka, keď bude byt neobývaný.

2. Kúpte, opravte, predajte

Táto možnosť je vhodná skôr pre skúsených investorov v oblasti realít. Budete potrebovať vedieť správne odhadnúť hodnotu nehnuteľnosti a mať znalosti aj v oblasti marketingu či renovácií. Investori tohto typu často nakupujú podhodnotené nehnuteľnosti a snažia sa ich predať renovované za oveľa vyššiu cenu. Základom je však zrealizovať túto premenu a predaj čo najskôr, aby ste nemali problém s nedostatkom financií či dlhodobým splácaním prípadnej hypotéky.

Tento spôsob investovania dokáže zvýšiť váš kapitál za minimálne časové obdobie a ponúknuť tak rýchlu návratnosť. Medzi hlavné nevýhody patrí predovšetkým potreba hlbších znalostí trhu.

3. Možnosťou sú aj investičné skupiny

Práve investičné skupiny prinášajú praktický spôsob, ako zarobiť na nehnuteľnostiach a sú ideálne pre ľudí, ktorí chcú vlastniť nehnuteľnosť na prenájom, no nemať žiadne starosti s prevádzkou.

Investičné skupiny fungujú na princípe “malých podielových fondov”, ktoré investujú do nehnuteľností na prenájom. V praxi to funguje v skratke tak, skupina kúpi alebo postaví niekoľko domov či bytov, a následne umožní jednotlivcom či investorom ich nákup. Investičná skupina následne pri prenájme spravuje všetky byty či domy, za čo si od vlastníkov berie percento mesačného príjmu.

Ak sa rozhodnete pre spoluprácu s investičnými skupinami, zvážte percento výnosu, ktoré vám prenájom prinesie. Nehnuteľnosť síce bude udržiavať svoju hodnotu a vynášať vám určitý príjem bez akejkoľvek námahy, rizikom však môžu byť niektoré podmienky spoločností či vysoké poplatky.

4. Realitný crowdfunding

Existujú aj online platformy nehnuteľností, ktoré vám umožnia investovať do väčšieho obchodného či rezidenčného projektu na princípe crowdfundingu, teda spolu s ostatnými. Veľkou výhodou tohto spôsobu investovania je práve fakt, že vám bude stačiť menší kapitál ako pri priamom nákupe nehnuteľnosti. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, buďte opatrný a vopred sa informujte o poplatkoch jednotlivých spoločností a platforiem.

Zdroj: Investopedia.com

Foto: unsplash.com