Týchto 8 vecí potrebujete urobiť skôr, ako si vezmete hypotéku

Týchto 8 vecí potrebujete urobiť skôr, ako si vezmete hypotéku

Chystáte sa zobrať si v blízkej dobe pôžičku na kúpu domu či bytu? Nejde o žiadny náročný proces, treba si však všetko vopred premyslieť a zvážiť klady aj zápory. Tu je zoznam ôsmych vecí, ktoré by ste mali vedieť alebo urobiť predtým, ako poviete hypotéke svoje áno.

1. Zvážte svoj finančný stav

Keď požiadate o hypotekárny úver, presne toto spravia aj odborníci v banke. Ešte pred nimi by ste sa nad tým mali zamyslieť aj vy; aby ste neboli nepríjemne prekvapení, no aj preto, aby ste sami mali predstavu, ako na tom ste.

2. Zhodnoťte, čo si môžete dovoliť

Ak vám na účet mesačne prichádza priemerný plat, asi nebude úplne najlepší nápad kúpiť si dom s bazénom a obrovským pozemkom. Veritelia zvyčajne odporúčajú domy či byty, ktorých hodnota nie je vyššia ako trojnásobok ročného príjmu domácnosti. Samozrejme, je to veľmi individuálne a netreba sa orientovať len podľa všeobecných odporúčaní.

3. Počítajte s ostatnými dlhmi a akontáciou

V prípade, že už máte auto na lízing a trom kamarátom mesačne splácate niekoľko dlhov, nezabúdajte, že tieto výdavky po vytvorení hypotéky nezmiznú.

4. Informujte sa o typoch úverov

Podľa spôsobu splácania, využitia či úrokovej sazby. Vedeli ste o tom, že existuje viac typov hypoték? Naštudujte si jednotlivé druhy, aby ste získali predstavu o možnostiach a vedeli sa lepšie rozhodnúť.

5. Nájdite si čas na prieskum trhu

Niektoré banky vám ponúknu špecifické benefity, iné vás môžu nepríjemne prekvapiť maximálne vysokým úrokom či nečakanými poplatkami. Vopred si preto zistite, aké sú konkrétne ponuky na trhu, prípadne sa s niekým poraďte a vyberte si najvýhodnejšiu možnosť.

6. Premyslite si, ako dlho  a koľko mesačne chcete splácať

Priemer je 15 - 30 rokov, dobre si to však vopred premyslite. Najlepšie je nájsť zlatú strednú cestu a vhodne vypočítať výšku mesačnej splátky. Aby sa vám nestalo, že budete platiť minimálnu čiastku až do dôchodku, alebo - naopak - prevediete banke mesačne vysoké percento vašej výplaty a budete sa musieť uskromňovať. Mesačná splátka hypotéky by podľa blogu na Nolo.com nemala presiahnuť 28 % vášho hrubého mesačného príjmu.

7. Pri vypĺňaní tlačív neklamte

Keď sa už definitívne rozhodnete a prídete do banky vypísať niekoľko papierov, buďte úprimný a uveďte pravdivé údaje. Nadhodnotenie vášho mesačného príjmu či nepresné údaje môžu viesť nielen k tomu, že banka zistí pravdu, čo ohrozí vaše šance na získanie hypotéky, no aj k finančným problémom (ak by vám hypotéku schválili a vy ju zrazu nebudete mať z čoho platiť).

8. Uistite sa, že všetkým podmienkam rozumiete a nebojte sa pýtať

Ak vám niečo nie je jasné, nehanbite sa opýtať. Vždy platí, že lepšie skôr ako neskôr, lebo keď už niečo podpíšete, budete to musieť dodržať.