Rady, tipy a triky – Ako sa starať o koberec
  • home
  • Rady, tipy a triky – Ako sa starať o koberec

Rady, tipy a triky – Ako sa starať o koberec

Starý dobrý koberec dodáva obývačke špeciálny nádych elegancie. Hoci žiari, nevyzerá ako nový. Škvrny sú aj po snahe odstrániť ich stále viditeľné, no predtým, ako sa s kobercom nadobro rozlúčite, skúste mu dať poslednú šancu zažiariť. Možno škvrny nie sú také tvrdohlavé, ako na prvý pohľad vyzerajú. Ostanete prekvapená, ako jednoducho sa zbavíte fľakov bez veľkej námahy.

Jason Quinn/ flickr.com
Jason Quinn/ flickr.com

Jednoduchšie, no nákladnejšie je dať koberec do čistiarne, avšak lepším a ekonomickejším riešením je siahnuť po nasledujúcich nápadoch.

Pravidelným vysávaním koberca zabraňujete usádzaniu sa prachu hlbšie do vlákien a zároveň zbavujete koberec hrubých nečistôt. Čo však ale so škvrnami po víne čo káve?

Finest Carpets/ flickr.com
Finest Carpets/ flickr.com

Škvrna od vína

Červené víno na bielom koberci – priam námet na hororovú drámu. Nemusíte však zúfať. Odstránite ho použitím soli. Nasypte soľ na škvrnu a počkajte kým sčervenie. Dôvodom je absorbovanie červeného vína do jej štruktúry. Vysávačom prejdite po koberci a ak škvrna nezmizla, postup opakujte.

derick nolans/ flickr.com
derick nolans/ flickr.com

Škvrna od čokolády

Škvrny od čokolády odstránite pomocou ľadu. Priložte ho na miesto znečistenia a počkajte kým čokoláda stuhne. Potom už len hravo odlúpnite a po čokoláde ani stopy.

Káva

Odpoveďou je sóda bikarbóna. Aplikujte ju na škvrnu, počkajte kým vyschne a nakoniec koberec povysávajte.

wondercrazy/ flickr.com
wondercrazy/ flickr.com

Prípravok na umývanie okien je taktiež populárna vo svete čistenia kobercov. Požite ho najmä pri veľmi odolných nečistotách.

fallen_angel5/ flickr.com
fallen_angel5/ flickr.com

POZOR! Ak ste sa dopočuli o skvelých čistiacich schopnostiach citrónu či octu myslite na to, že oba tieto čističe majú bieliaci efekt, preto s nimi narábajte opatrne.

titulná foto: Saligoma Zerwa/ flickr.com