Novostavba alebo panelák? Nezanedbajte kľúčové životné rozhodnutie

Novostavba alebo panelák? Nezanedbajte kľúčové životné rozhodnutie

Blog: Vo väčšine prípadov nie je bežný Slovák natoľko solventný, aby si mohol dovoliť zmeniť bývnie niekoľkokrát za život.

Prí súčasných cenových úrovniach bytov v našom hlavnom meste, môžeme hovoriť takmer o každej kúpe ako o životnej investícii. Splátky tejto investície budú z nášho účtu unikať desiatky rokov.

Ako sa rozhodnúť tak, aby tieto splátky zamrzeli čo najmenej? Nezanedbajte výber svojej vysnívanej nehnuteľnosti a buďte nároční pri každom jej aspekte.

Novostavba či rekonštrukcia?

Bod 1: Životnosť

Kúpiť byt v tridsať a viac ročnom paneláku? To už je siná káva? Nemusí byť. Rozhodujúcim faktorom je kvalita stavby, rekonštrukcia a prípadné podporné, sanačné práce, ktoré sa počas jej “života” vykonali.

Častým argumentom kupujúcich, ktorí sa rozhodnú pre novostavbu je jej životnosť. Je nová a nemusíte sa obávať skorých investícii, zateplení či iných problémov. Aj pri výbere novostavby však buďte opatrní. Dnes už stavia kadekto, developerské projekty sú výhodným biznisom a šetrí sa kde sa dá. Pre developerov sú prvoradé zisky.
Odporúčame priplatiť si za vyšší štandard. Vždy si dôkladne obzrite spoločné priestory, ak sú zanedbané, chýbajú kvalitné materiály, ktoré sú nahradené lacnými alternatívami, je pravepodobné, že sa šetrilo aj inde.

Bod 2: Susedia

Hovorí sa, “Dobrý sused, lepší ako rodina”.

Hovorí sa však aj, “Dobé veci vždy SUSEDia so zlými” (Publius Ovidius Naso), teda ak vy ste dobrák, je možné, že čierny Peter padne práve na vás a schytáte do vchodu zopár “chumajov”, alkoholikov, násilníkov či lenivcov.

Ak sú susedia pre vás dôležití (mali by byť), napíšte si + k novostavbám. Novostavby väčšinou kupujú mladí, finančne lepšie situovaní ľudia. Inak povedané, v novostavbách veľa “zlých susedov” nebýva.

Na druhej strane, v nejednom panelákovom vchode sa nájde rodina, kde má člen problémy s alkoholom, takmer všade sa nájde problémový jedinec, s ktorým je problém dohodnúť sa aj na banálnosti ako je vynášanie smetí z pred jeho dverí. Kto by chcel dýchať pri ceste do výťahu susedove dvojtýždenné zvyšky, však?

Bod 3: Cena

Oplatí sa priplatiť za novostavbu?

Hypotéky sú lacnejšie ako kedykoľvek, ceny nehnuteľností stúpajú, no a pri dostupnejších peniazoch ľudia preferujú modernejšie novostavby. Tie lepšie byty sa často vypredajú už pred začatím samotnej výstavby.

V našom hlavnom meste však spoločne s dopytom raketovo stúpa ponuka. Treba si preto počkať na správnu nehnuteľnosť. Za dobrý byt v kvalitne postavenej stavbe sa priplatiť oplatí!

Bod 4: Dispozícia

Vravíte, že pre vašu trojčlennú rodinu je dvojizbák tak akurát? No tak moment! Veď ten dvojizbák v novostavbe má len jednu samostatnú izbu! … No tak moment! Ďalší dvojizbový byt na, na ktorý ste sa zamerali má dokonca len jednu miestnosť?! Ako je to možné?

Príčinou je takzvaný trend “kuchyňoobývačiek”, inak povedané, obývačiek spojených s kuchyňou alebo jednej veľkej miestnosti so spacím kútom. Takéto byty niekedy realitky s obľubou označujú ako dvojizbové. Ako argument pri obhliadke požijú možnosť oddelenia jednej samostatnej izby. To už ste však v úplne inom byte.

Pri novostavbách si preto takmer vždy, keď uvidíte inzerát na dvoj, trojizbák, rovno odrátajte jednu izbu.

Dispozície v starších bytoch zvyknú byť praktickejšie, hospodárnejšie. Samostatné izby sú skutočne samostatnými izbami.