Garáž pre auto či motorku, ktorá vám prinesie radosť

Garáž pre auto či motorku, ktorá vám prinesie radosť

Konečne sa vám podarilo získať hypotéku na vysnívaný domov, váš doterajší život balíte do krabíc a premýšľate, kde sa vzalo toľko (ne)potrebných vecí. Vtedy si uvedomíte, že potrebujete ďalší priestor, ktorý sa stane príbytkom vášho štvorkolesového miláčika, ale aj útočiskom pre náradie, bicykle či záhradný nábytok. Riešením pre vaše starosti s nedostatkom úložného priestoru môže byť funkčná garáž. Poďte sa s nami pozrieť, ako postaviť garáž pre auto, dve autá či motorku a ako ju udržiavať.

Je funkčná garáž ideálne riešenie práve pre mňa?

Garáž je budova alebo miestnosť so špeciálnou úpravou prispôsobenou na parkovanie motorového vozidla. Môže sa nachádzať na úrovni zeme, pod zemou, môže stáť samostatne alebo byť spojená s rodinným domom. Vyznačuje sa rôznymi prevedeniami, veľkosťou či možnosťami využitia. Predtým, ako sa rozhodnete uskutočniť túto zásadnú investíciu, zvážte, ktorý z mnohých variantov garáží bude pre vás správny.

Niekoľko slov o garáži pre auto či motorku

Garáž pre auto je spôsob, ako ho ochrániť pred dlhými prstami zlodejov, ale aj pred poveternostnými podmienkami. Najčastejšie sa stretávame s betónovými garážami, ktoré sú súčasťou rodinného domu alebo sú samostatnou budovou bezprostredne stojacou vedľa neho. Betónové garáže sa navzájom odlišujú druhom brán, ktoré podrobnejšie rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.

Sekčné garážové brány

Sekcionálna garážová brána šetrí vnútorný priestor garáže. Jednotlivé panely, resp. sekcie sa posúvajú tesne pod stropom garáže po vodiacich koľajniciach. Známe sú svojím elegantným vzhľadom, praktickosťou a možnosťou výberu smeru otvárania, a to pod stropom garáže alebo do boku garáže.

Segmentové garážové brány

Segmentové garážové brány sú brány špeciálne určené pre vykurované garáže. Po celom obvode garážovej brány je tesne k podlahe priliehajúce tesnenie zabraňujúce tepelným únikom.

Lamelové garážové brány

V prípade lamelových garážových brán ide o garážové brány zložené z lamiel pohybujúcich sa vo vodiacich lištách a následne sa rolujúcich do boxu umiestneného nad garážovým vchodom.

Výklopné garážové brány

Výklopné garážové brány si vyžadujú dostatok priestoru pred garážou, ale aj pod jej stropom. Následkom je znížená miera ich praktickosti. Napriek tomu, že je potrebné im dopriať dostatok priestoru, ich výsadou je masívnosť, vysoká miera bezpečnosti a reprezentatívny vzhľad. Pokiaľ vás zaujal tento typ garážovej brány, neváhajte kontaktovať najbližšieho predajcu a dopytujte sa na výklopné garážové brány a ich cenník a zaručene nájdete ideálne riešenie.

Ak hľadáte garážovú bránu, ktorá sa spriatelí s vami a aj s vašou peňaženkou, odporúčame, aby ste si spravili dôkladný rešerš cenových ponúk. Príprava vám pomôže vyvarovať sa zbytočne vynaloženým nákladom, a preto sa neostýchajte informovať o najlacnejších garážových bránach a cene. Pokiaľ potrebujete niečo cenovo dostupné, máte možnosť siahnuť po garáži s prístreškom, ktorý ochráni vaše auto pred nástrahami počasia, ale zároveň je priateľský k vašim úsporám.

Garáž pre dve autá

Už sme si povedali o garáži pre jedno auto, ale čo ak máte viaceré motorové vozidlá? Pokiaľ áno, tak je ideálnou voľbou pre vás garáž pre dve autá. Tieto v nej stoja bezprostredne vedľa seba, neoddeľuje ich žiadna stena. Garáž pre dve autá je praktické a zároveň priestranné riešenie šetriace vašu peňaženku a priestor.

Garáž pre motorku

Garáž pre motorku je typická menšími rozmermi. Takúto garáž viete využiť aj ako priestor na uskladnenie kosačky, záhradného náradia alebo pomôcok pre kutila. Garáž pre motorku môže mať rôzne podoby; od klasickej betónovej garáže až po drevené či plechové verzie. V súčasnosti je populárna plechtová garáž, ktorú viete kedykoľvek poskladať a umiestniť na iné miesto.

Praktická rada pri stavaní garáže

Druh garáže a jej bránu ste si už zvolili, ďalším krokom je určiť si vhodný spôsob výstavby. Máte dva spôsoby, ako postaviť garáž, a to objednanie si jej zhotovenia u špecializovanej obchodnej spoločnosti alebo si váš „garážový sen“ postavíte sami.

Bez ohľadu na to, či zvolíte možnosť „garáž urob si sám“ alebo túto úlohu zveríte do rúk odborníkom, pamätajte na to, že garáž a stavebné povolenie sú spolu pevne späté. Odporúčame vám informovať sa na najbližšom stavebnom úrade, ktorým je podľa zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku obec, či na postavenie garáže budete potrebné stavebné povolenie alebo postačí ohlásenie.

Údržba garáže

Vaša vysnívaná garáž sa utešene vyníma na vašom pozemku a robí spoločnosť záhradnému domčeku. Nezabudnite na jej údržbu zahŕňajúcu spôsob, ako upratať garáž, ale ani na to, ako vykurovať garáž.

Pri organizácii garáže dbajte na využiteľnosť predmetov, vytriedenie zbytočných a nepoužívaných vecí, prípadne prostriedkov po expirácii. Užitočným trikom je využitie plastových obalov od jogurtov, kam uskladníte drobnosti.


Ideálna teplota v garáži počas zimy je okolo 10 °C. Pred spustením vykurovania garáže ju dôsledne zaizolujte. Typickými vykurovacími systémami pre garáže sú elektrické kúrenie, kúrenie plynovými ohrievačmi, vodné kúrenie – ohrev vody pomocou kotla, prípadne kotle na tuhé palivo. Voľba vhodného vykurovacieho systému je náročná a dbajte pri nej na bezpečnosť. Veríme, že naše odporúčania vám pomôžu so stavbou funkčnej garáže, aby ste s ňou boli spokojný vy, ale aj váš štvorkolesový priateľ.

(KB/PR), zdroj obrázkov: pixabay.com