Ako vdýchnuť život studeným večerom? Zohrejte sa v objatí pri krbe
  • home
  • Ako vdýchnuť život studeným večerom? Zohrejte sa v objatí pri krbe

Ako vdýchnuť život studeným večerom? Zohrejte sa v objatí pri krbe

Zima je v plnom prúde a po snehovej nádielke k nám prišli silné mrazy. Skrehnuté prsty a za oknom sneh sa stali akousi neoddeliteľnou súčasťou tejto zimy. Nemáte sa pred ňou kam ukryť alebo od nej ujsť niekam do tepla? Nič vás nezohreje lepšie a rýchlejšie ako kozub. Nielenže zahreje celé telo, no taktiež dodá vášmu domu rodinnú a pohodovú atmosféru. Preto sú izby s krbom vždy tie, ktoré si každý zamiluje.  

Craftsman Court Ceramics/ flickr.com
Craftsman Court Ceramics/ flickr.com

Tí, ktorí obľubujú zimné dovolenky poznajú tento pocit veľmi dobre: sedíte v drevenej chalupe, popíjate horúci grog a v pozadí sa striedajú zvuky vánku a praskanie dreva v kozube. Prečo by ste si nevychutnali tento pôžitok  v pohodlí domova? Inštalácia krbu konečne nie je taká náročná ako niekedy. Nespočetné množstvo variant s rozličnými využitiami zaručí, že ten váš určite nájdete. Ak nechcete nič veľké, stavte na 5kW, ktorý sa hodí napríklad do kuchyne. Hľadáte niečo väčšie, siahnite po takom, ktorý zabezpečí teplo celej domácnosti. Dbajte však na výber a dajte mu čas. Krb totiž len tak ľahko nevymeníte.

kaicho20/ pixabay.com
kaicho20/ pixabay.com
jingdianjiaju2/ flickr.com
jingdianjiaju2/ flickr.com

Ak ste sa rozhodli pre kozub, treba si premyslieť, kam ho dáte. Výber správneho miesta je jednou z najťažších otázok ktoré si pri kupovaní a plánovaní položíte. Vyberte miestnosť, kde sa bude zdržiavať čo najviac ľudí a kde vládne príjemná atmosféra. Ak krb umiestnite do obývačky uistite sa, že máte dostatočné miesto na pohovku, kreslo, konferenčný stolík a ďalší nábytok. Ten sa totiž do tesnej blízkosti krbu nehodí.

designmilk/ flickr.com
designmilk/ flickr.com

Patríte k ľuďom, ktorí nemajú dostatočne veľký priestor? Siahnite po menšej variante. Výrobcovia myslia na všetkých a preto v obchodoch nájdete krby, ktoré sú vhodné do každej izby. Ešte pred výberom sa skontaktujte s odborníkmi, ktorí vám poradia, kde je inštalácia krbu možná a povolená.

ErikaWittlieb/ pixabay.com
ErikaWittlieb/ pixabay.com

Máte na výber z viacerých možností, ponúkame vám stručný prehľad:

Elektrický krb-

vhodné pre rodiny s deťmi:  áno

výkon: 1-2 kW (možnosť regulácie diaľkovým ovládaním)

komín: nie

Plynový krb-

vhodné pre rodiny s deťmi: áno

výkon: 8,9 kW

komín: áno

Krb na tuhé palivá-

vhodné pre rodiny s deťmi: nie

výkon: 6,8kW (pelety),12kW (drevo)

komín: áno