Ako šetriť energiu, peniaze a prírodu v domácnosti
  • home
  • Ako šetriť energiu, peniaze a prírodu v domácnosti

Ako šetriť energiu, peniaze a prírodu v domácnosti

Z roka na rok sa vám zvyšujú poplatky spojené s bývaním? Chcete pomôcť prírode a byť ECO- friendly? Chcete šetriť vodu no neviete ako na to?

Ak ste na jednu z týchto otázok odpovedali “áno” nasledujúci článok je určený práve Vám!

Pomocníci v záhrade

Ak vlastníte dom, dbajte na ekologickosť nielen vo vnútri, ale aj von. Ak začleníte do záhrady pôvodné druhy rastlín a vsadíte na kamennú vonkajšiu dlažbu, znížite spotrebu vody potrebnej na zavlažovanie vášho trávnika.

Strategická výsadba stromov v okolí domu zabezpečí pre váš dom tieň, čím  sa zníži množstvo potrebnej energie na klimatizáciu.

15423582330_e23ab7cdd5_b
Jeremy Levine/ flickr.com

Úsporné LED osvetlenie

Aj keď si myslíte, že výmena žiarovky za žiarivku je najekologickejšie riešenie, ste na omyle. Najlepším riešením sú LED žiarovky. Úspora energie je najväčšia a navyše sa nerozpália. Hoci si pri ich kúpe priplatíte, nebudete ľutovať. Svietivosť majú 25 000 hodín, čo znamená, že ich možno nikdy nebudete musieť vymeniť. Ak chcete zájsť ešte ďalej, nainštalujte si stmievač svetla, ktorým si pohodlne nastavíte jas, čím ušetríte ešte viac energie a peňazí.  

led-774544_1280
Pixies/ pixabay.com

Používajte energeticky úsporné spotrebiče

Hoci vaše staré spotrebiče stále fungujú, častokrát na nich prerábate. Nová chladnička môže ušetriť viac ako 150€, čo znamená, že sa vám celá suma práčky vráti už za pár rokov. Nové umývačky riadu nielenže ušetria 50 až 75% elektrickej energie, ale taktiež až 11 litrov vody pri každom umytí.

energy_star_logo-svg

Okná

Nahraďte jednovrstvové okná trojvrstvovými. Zmenu ucítite najmä vo vašich účtoch za elektrickú energiu. Pamätajte, že výmena okien má byť úplná. Kým okná sú samé o sebe šetrné, vloženie nového skla do starého rámu nie je.

window-669102_1280
steinchen/ pixabay.com

Titulná fotka: publicdomainpictures.net